6 Aralık 2017 Çarşamba

Çalıştay, Sayıştay, Danıştay, Yıldıray 😵Blogger çalıştayı (!) diye bir toplantı varmış sevgili bloggerlar. Bununla ilgili yazılar okudum izlediğim bloglarda. Nedir, ne iş yapar, amacı neye hizmet ediyordur bilmiyorum. Blog camiası için iyi bir şeylere hizmet edilecekse, öncelikle hepimizin haberdar edilmesi, bir anket çalışması yapılması gerekmez mi? 

Yazılardan okuduklarım cidden hiç hoş değildi. Sanki "ali kıran baş kesen" tavrında birileri kendilerini kral ilan edip, bazı blogları baştacı ederken, bazılarını yok sayıyormuş. Kendi adıma ben de onları yok sayabilirim.

Aşağıda linkini vereceğim bloggerların yazılarında hoş olmayan detayları okuduğunuzda, böyle bir çalışma grubunun neye hizmet ettiği ile ilgili anladıklarınızı paylaşmanızı çok isterim. 


{ಠ,ಠ}
|)__) 
-”-”-
49 yorum:

 1. Yanıtlar
  1. Okuduktan sonra hissedeceklerinizi merak ediyorum :)

   Sil
  2. g+ üyesi olmadığımdan sizin sayfanıza yorum yapamıyorum. Okuduğumu burdan belirtmek istedim. Teşekkürler.

   Sil
 2. Geneli yansıtmıyor yani o toplantı, öyle anladım...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle yansıtmıyor, birinci ağızdan anlatılanlar beni şaşırttı cidden. :/

   Sil
 3. Böyle olumsuz gözüken olaylar,aslında insan tanımamıza da vesile oluyor.Ak kaşık kara kaşık çıkıyor ortaya.Saf numarası yapanlar,anlamamazlıktan gelenler,kenara çekilip sadece izleyenler neler neler...Sizin gibi dostların varlığı ise bizi mutlu ediyor.Zaten düzenli olarak blogunu okuyorum ama bu jestin beni çok mutlu etti :) Sevgiyle kucaklıyorum seni :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Deryada bir damlayız ama gerektiğinde tsunamiye dönüşebiliriz, herşey niyete bağlı. Buşra' nın da yazdığı gibi haksızlık söz konusu olduğunda başka bir şey çıkıyor içimizden. Blog dünyasında etiketlendirmeye(!) giden zihniyete karşıyım.

   Sevgiler gönderiyorum ben de sana :)

   Sil
 4. Yanıtlar
  1. Bloglar konusundaki hassasiyetli yaklaşımınızı çok iyi biliyorum. Daha önce de blog temaları ve tanıtım sayfaları ile ilgili yayınları izlemiş ve haberdar olmuştum. Bu yüzden ben teşekkür ederim aydınlatıcı yazılarınıza.

   Sil
 5. Paylasim için tesekkürler. Keske herkes aman isime bakayim etliye sütlüye karismayayim demese de artik bir birlik olsa. Ne zaman bloglar birlik olsun dediysem saldiri ve uyarilarla karsilastim. Iste bugünler için de birlik olmak çok önemli. Bircok bloggerdan haberleri olmadigini duydum. Belli ki ya herkese duyurulmaya çalisilmadi ya da yok sayildik. Dediginiz gibi damlalar da aka aka çogalir. Kimse küçümsememeli.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet hiç haberim yoktu, çoğu kişinin de eminim. Ayrıca bloğunuzda "biröneridebizden" oluşumunu da yeni öğrendim. Cidden merak ediyorum irtibata geçtikleri blogları neye göre seçiyorlar? vereceği cevabı merakla bekliyorum. :)
   Bence de küçümsenmemeliyiz.

   Sil
 6. Duymamıştım. Eleştirilerde haklısınız. O kadar çok blog varken ve bunlar tanımı gereği öznelken genellemeler yapılamaz. Bizim adımıza kararlar verilemez.
  blog dünyasında böyle şeylere karşıyım ben. Çünkü blog bireyseldir ve özgürdür, onu tanımlamaya ve etiketlemeye, gruplamaya vb. kalkarsanız işin özü kaybolur. blog dünyasına yapılacak tek iyilik onun devam etmesini teşvik etmekten başka bir şey değildir.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Özgünlüğü tartışılmayacak şeylerde maşaallah ustalar izlediğim kadarıyla. Bir blogger olarak ses çıkartmak ihtiyacı hissettim. Benim beklediğim tek etkinlik ya da çalışma, aynen dediğiniz gibi blogların devamlılığını sağlayacak bir çalışmadır. Teşekkür ederim katılımınıza.

   Sil
  2. "Çünkü blog bireyseldir ve özgürdür, onu tanımlamaya ve etiketlemeye, gruplamaya vb. kalkarsanız işin özü kaybolur. blog dünyasına yapılacak tek iyilik onun devam etmesini teşvik etmekten başka bir şey değildir."

   Mükemmel bir tanımlama...

   Sil
 7. Merhabalar Momentos, tüm yazıları okudum. Hakikaten can sıkıcı bir olay. Yani hepsini geçtim Yurdagül Hanım gibi değerli bir Bloggera yapılmayacak şeyler bunlar. İsimsiz mailler falan...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ne kadar komik değil mi, sanırsın casus filmindesin.. okuduğumda inanamadım ben de.

   Sil
 8. Yazıda bana da yer verdiğiniz için teşekkür ederim, ben de aynı fikirdeyim gerçekten yararlı bir iş yapılma niyetinde ise bunu yapanlar sikayetim yok, fakat bunun daha düşünülüp yapılması ve bize de sorulması doğru olanı.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sizin yazınızda "gelecek vaad etmeyenler" başlığını görünce hem güldüm hem de kızdım.. tespitler çok yerindeydi, iyi ki yazdınız. Paylaşmasam olmazdı. Elinize sağlık. Bundan sonra biz de kendi aramızda yaparız duyurularımızı(!) olur biter :)

   Sil
 9. Uzun bir ara verdiğim için olaylara tam vakıf değilim. Okuyup anlamaya çalışacağım. Bilmediğim içinde tam bir fikir beyan edemiyorum ama okuyacağım linkleri...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Haklısınız, bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olamayız👍

   Sil
 10. tüm arkadaşlarımın yazılarını okudum ve sonradan duyduğum bir olaydı ama arkadaşlarımın eleştirisine sonuna kadar katılıyorum...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Benim de hiç bir şeyden haberim yoktu, onların yazılarını okuyunca daha fazla duyurulmalı bu olay diye düşündüğümden yayınladım ve sonuna kadar yanlarındayım.

   Sil
 11. Eleştiriler devam etmeli... Blog dünyası zaten hep sessizdir bencillik, ego her zaman vardı... "Hep bana" ya da "bana dokunmayan yılan bin yaşasın" mantığı o kadar yaygın ki! Kaç kişi eleştirdi 5 kişi? Örneğin sadece makyaj bloglarını sevmeyebilir insan ilgimizi çekmez, ya da sadece film tanıtımı bloglarını da sevmeyebiliriz bize hitap etmeyebilir ama o blogları blogdan saymamak olmasa da olur demek nasıl bir mantıktır?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bir ara bloglar kapanmıştı bilmem hatırlar mısınız? O zaman herkes bloğuma dokunma diye yazı yayınlamıştı. Aslında insanlar bir şeyden haberdar olduğunda ses çıkarıyorlar diye iyimser düşünmek istiyorum. Bloggerlara ulaşmak zor olmasa gerek. O zaman kötü niyet başlıyor.

   Son cümlenize tamamen katılıyorum, mantık dışı bir durum.

   Sil
 12. O zaman bende de miş miş miş de muş muş muş :)
  https://beydaninkitapligi.blogspot.com.tr/2017/12/blog-yazarlar-calstayyms-mis-mis-mis-de.html#more

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sizinkini de ekleyeyim linkler arasına, daha fazla okunsun.. teşekkürler sevgili Beyda :)

   Sil
 13. Neler olmuş neler, hiç farkında değildim. Diğer linklerdeki yazıları da okudum.
  Etiketlendirilmek hoş bir şey değil; beğenilenler ve beğenilmeyenler gibi. Yazmak öznel, kişisel bir şeydir. Bir yarışma olur katılınır ve değer kazanılmaya çalışılır. Bu her tür sanat dalında böyledir ama hali hazırdaki tüm blog yazarları adına bir çalışma gibi gösterilmesi hoş olmamış...
  Ben kendi adıma hiç darılmadım, daha çok yeniyim ama yıllardır bu işi yapıp da dışlananlar nasıl üzülmesin ki...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aklın yolu bir... ne güzel söylediniz. Ama bence bu işte yeni-eski diye bir kavram olmamalı. Blogda var olmayı seçmiş herkes bu platformda yer alır, almalı.

   Sil
 14. Bence her şeyden önce bloglar tepki vermeyi ve tartışmayı öğreniyor. Bu çok güzel bir şey

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet çok haklısınız. Serpilen ölü topraklarını silkelemek lazım.

   Sil
 15. Çalıştay kelimesi kulağa çok hoş geliyor oysa:)) Destekleyen ve eleştirenleri birlikte okumalı. Yalnız yorumlara şimdi biraz baktım da bazı bloggerları üzecek şeyler yapılmışsa bu kabul edilemez. Linklerdeki yazıları bir okuyayım.

  YanıtlaSil
 16. Ben de okuduktan sonra durumun vahametini anladım. Yıldırma sindirme politikaları, etiketleme, ötekileştirme, yok sayma.. bunlar hiç de önemsenmeyecek şeyler değil.. Hop noluyoruz yahuu derler adama.. şu anda olan da bu açıkçası. Tüm görmek istediğimiz iyi niyet ve açıklık oysa.. Teşekkürler yorumunuza.

  YanıtlaSil
 17. Ben yokken neler olmuş böyle... Ben tabii biliyordum bu Çalıştay'ı da, bu kadar infial uyandıracağını aklıma getirmemiştim.
  Evren bir girişimde bulundu, haberim vardı. Ama genel bir yayın yapıp herkesi haberdar etseydi bu kırılmalar yaşanmazdı. Birine iyi ya da kötü demeyi hiç sevmiyorum. Yanlış olmuş diyebilirim. Alay hiç etmem, zira şu an Evren bu topları karşılamak durumunda kaldı gördüğüm kadarıyla. Zaten birlik olamıyorduk, şimdi de cepheler oluşmuş.
  Sezer'ciğim, bu günlerde kızımın bir rahatsızlığı oturdu bizim evin gündemine. Bu nedenle ve son zamanlarda zorla yakaladığım sakinlikle, kızımın rahatsızlığı benim önceliğim. Bu olayı sonra enine boyuna düşüneceğim. Yurdagül aktif ve bloğu özel. Sıra dışı yani. Tabii ki onun bu Çalıştay'dan haberi olması gerekirdi ve herkesin de haliyle. Ben Evren'le daha önceden konuşuyordum. Blog sohbetlerini gerçekleştirmeye başladığında, davetini kabul edip, söyleşimizi yapmıştık.
  O da bayağı sıkıntılıydı son günlerde, kimin sıkıntısı yok ki bu devirde? Evren;Çalıştay günlerinin önünde ve ardında, -Lordlar Kamarası- tadında bloglarla bazı zıtlıklar yaşamıştı. Bizler onları tanımayız :) Hatta Çalıştay'a gitmemeyi bile düşündü. O; bizlerin haberdar olmadığımız, neden böyle olduğunu da bilemediğimiz, bazı -kendi şahıslarına münhasır- blog yazarları tarafından bayağı üzülmüştü dediğim gibi. Sanırım bu çıkışlar da onu üzecek tahmin edebiliyorum. Bu aktiviteye "Çalıştay" ismini koyan o değil, üst tabaka. Tabii ki, takır takır blog yazanlar görmezlikten gelinemez. Sanırım tek başına uğraştığı için eksiklikleri oldu.
  Neyse, dilerim ortalık sakinleşir. Kimse üzülmesin, ben dayanamıyorum canım :(( Benim bu yaşımda anladığım, ancak eleştirilerde birlik olmayı başarabilmemiz, beni aslında çok üzüyor. Başıma bizzat gelen ve bir bloğ yazanının beni orta yerde recm tadında hırpaladığı günlerde, arkamda kimseyi görmemiş ve çok üzülmüştüm. Bu olaya da o gözle bakıyorum ancak. Sana bıraktığım bu yorumla, görüşümü bildirmiş oldum. Yurdagül kızımı okudum, yoruma açmamıştı. Bırakamadım.Onun yazısından seni tıkladım ilkin.
  Sevgilerimle kardeşim.Huzurlu bir gecenin içinde olmanı diliyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sevgili Ece, öncelikle geçmiş olsun dileklerimi tekrarlıyorum, acil şifalar diliyorum. Bu yaşanan olaylar seni üzmüştür eminim hepimizi olduğu gibi.

   Birebir yaşayanların aktardıkları sevimsiz olayları, bizler de duyurmak istedik. Evet biraz daha aklı selim davranmak gerekir, dediğin gibi bu devirde kimin sıkıntısı yok ki... Oluşumu yöneten ya da başında olduğu bahis edilen arkadaşımızın da eminim daraldığı, bunaldığı anlar vardır bu çalışma içerisinde.

   Gerek kendi aramızda, gerekse bir erkeğin bir kadına kullandığı üslup çok önemli. Biraz bu noktadan yükselerek çıktı bu yazışmalar. Elbette herşey geçer, ortalık durulur. Sonuçta -kendi adıma kesinlikle öyle- bizler blogları kavga etmek, tartışmak için açmadık. Elbette tartışalım mesela masmavi göğü her sabah kimin boyadığını, iyi insanların güzel atlara binip nereye gittiğini, hangi durakta daha iyi göğe bakıldığını...

   Sevgiler gönderiyorum.

   Sil
  2. Kimseye küs ya da kırgın değilim.Saldırılar artınca ve durulmayınca ben de kendimi ifade etmek istedim.Sonra da bir baktım destek destek üstüne.Hiç beklemiyordum.Sadece durum hakkında bana yazanlar,soranlar bilgilensin diye ilk ağızdan yazdım bloga.Ne Evren'i tanırım ne de onun etrafındakileri.İyi niyetli yapılan her şeye de eyvallah der destek de veririz biz de.Bizim sinirlendiğimiz şey,3-5 kişi toplayarak yaptıkları çalıştayı sorguladığımızda maruz kaldığımız saldırı.Benim kelime hatalarımı düzelteceğine düzgün bir yanıt alsaydım Evren beyden bu kadar uzamazdı mevzu.Neyse artık olan oldu.Her şey olabilir ama saygısızlık,bastırma,aşağılama tarzı şeyler hoş değil.İstediğim sadece sorularıma cevap almaktı o kadar :) Sevgi ve saygılarımla :)

   Sil
 18. yurdagül hanıma yapılanlar üzücü..çok can sıkıcı bir durum..hep derim "önemli olan blog yazarları arasındaki hoşgörüdür" diye..bence buna özen göstermeliyiz..güzel bir eleştiri yazısıydı,emeğinize sağlık..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Size katılıyorum, bu tür davranışlara maruz kalmak üzücü. Bilgiye ulaşmak için soru sormak en doğal hak, diyaloğu yetişkin insanlara özgü tavır sergileyerek ilerletmek hepimizin beklentisi. Çok teşekkürler yorumunuz için. Hoşgeldiniz.

   Sil
 19. Merhaba Momentos,
  Yazını okumuştum ama yorum yapmayı unutmuşum.Blog çalıştayı ile ilgili tüm düşüncelerimi ben de blogumda yazdım.Senin linkini de ekledim.Umarım kafanda oluşan sorulara yanıt bulursun.
  Sevgiler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, ben de diğer blogdaşların yazı ile ilgili linklerini ekledim sizinkiyle beraber. Herkesin konu hakkında görüşlerini paylaşmasını destekliyorum. Ve tek şeyden iyice emin oldum ki; o da ciddi anlamda hoşgörü ! Sevgiler,

   Sil
  2. Yorumumu geç yazdğım ve linkini geç eklediğim için kusura bakma Momentos.Maalesef o hoşgörüyü hemcinslerim de dahil göremiyorum.Saygı kalmamış ve eleştiri ile insanların yaptıklarına karışmayı karıştırıyor bazıları.Objektif bir tartışma varsa ortada düşüncelere katılınsa da katılınmasa da tüm linklerin eklenmesinden yanayım.Buna Evren Beyin linki de dahil.
   Sevgiler.

   Sil
  3. Bu konuyla ilgili yazı yayımlayan blogların linklerini eklemeye devam ediyorum ben de. Sevgiler,

   Sil
 20. Meraba. Ben bayağı bir geç kalsam da farklı bir bakış acısından yazımı yazmıstım zaten.

  Ben bu çalıştayın kötü niyetle açıldığına inanmıyorum. Sadece hedefledikleri isleri yapamadılar. Bunun sebebi de sergiledikleri tavır.

  Ancak burada şu detay var ki sen bloğunu gönderirsen onlar seni inceliyor. Yani tepeden inme hopp biz sizi inceledik gelecek vaad ediyor yada etmiorsun deseler o zaman bunlara ne be kim oluyorlar derdim. Ancak 6 aylikken bende gönderdim ve seçilmedim. Secmediler die arkasini aramadim. Cnkü form doldurma amacim zaten secilirsem eger oradan da hit gelir düsncesiydi.

  Evet Evren bey yazim hataları konusunda çok ters bende buna sahit olunca okumadim kendisini ve konu kapandi. Ne kırdim nede kırıldim. En iyi cevap takip etmemekti bence.

  Yurdagüle yapılan hakareti doğru bulmadım. Hatta bunu yorum olarak da yazdim kendisine. Ama elestirirken ağıra kactigini düşnyorum. O kisi sana terbiesizlik yapsa bile sen onun ailahiyla onu vurursan farkin olmaz bana göre. Bir iki veya üç kisinin yaptigini genele bağlamak da dogru gelmiyor bana. Onlar yapan kisilerin ayiplari.

  Ama benim asıl yazma amacım şu ki bana ben kendimi sectirmem onlar kim ki tarzinda ima eden kisiler. Secilmenin neresi yanlis. Kaldi ki biz ilk bas onlari secmesek blogumuzun linkini birakmayiz. Ayrica benden daha deneyimli birinin blogumu yorumlamasinda kötü olan drum ne ?

  Ben iste tamda bu konuyla ilgili yazdim. Benim derdim ne calistay nede icindekiler. Sadece secilmem diyen kisinin egoistligi.

  Kusura bakma cok uzun yazdim. Ellerine saglik sevgilerimle

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Zaten kötü bir niyetle başladıklarını düşünmüyorum, kimse düşünmez sanırım. Kendi adıma seçmek - seçilmek ile ilgili bir düşüncem hiç olmadı, olsaydı 10 küsur yıldır bulunduğum bu mecrada kendimi öne atmak, göstermek için yapabileceklerim olurdu sanırım.

   Benim ağız tadımı kaçıran üslup ve habersizlik. Ben ve benim gibi bir çok bloggerın "çalıştay" dan haberi bile olmadığını öğrendiğimde şaşırdım. Aynı şekilde başka bir oluşum daha var şu günlerde. Bazı bloggerlara ulaşabilirken bazılarına ulaş(a)mamak gibi bir durum söz konusu. Google tabanını kullanan bir sistem bloglar, kolay olmalı diye düşünüyorum nedense.

   Bundan sonrası için yaratıcı, ilgili ve özenli bir blog dünyası diliyorum. Sevgiler,

   Sil
  2. Kusura bakma yine ben :) konuyu kapattim ama sadece şu habersizlik konusu ile ilgili yazayim dedim. Bende bu konuyu tesadüfen edanin blogundan öğrenmistim. Haberdar etmek icin cok bir caba göstermediklerini düsnyorum ama bir de kendi açımdan yaklasiyorum. Böyle bir harekete girseydim acaba herkese yada coğunluga ulasabilirmiydim diyorum. Sonra da nerdeee diyorum :)

   Diger oluşumdan bir arkadas da bnaa ulasti. Ben herkesin arkasindayim ( hatasini görene kadar tabi) lütfen eğer size ulasamadilarsa kirilmayin. Yorumlarda cok aktif degilsiniz ya ondan gözden kaçmistir. Bu arada ben iki topluluklada baglantili degilim. Tanimam etmem :) Sadece bildiklerimle icinizi rahatlatmak istedim.

   Sevgilerimle...

   Sil
  3. Benim noktam, kırılma noktası değil. Sadece "şimdinin" bilgi dünyasında ve google tabanlı bir platformda mail adreslerine ulaşılabilir mi, ulaşılamaz mı? :)
   Sevgiler gönderiyorum ben de..

   Sil
  4. Şahsen ben ulasamam bu konularda bilgim yok ama onlari bilmem :)

   Sil
  5. Zaten sorum şahsi değildi.. yine de teşekkürler :)

   Sil
 21. Yazinizin linkini atlamisim sevgili momentos bugün ekledim. Konuya faydasi oldugunu düsündügüm linkleri ekledim. Sevgiler.

  YanıtlaSil

{ಠ,ಠ}
|)__)
-”-”-

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...